Çağdaş Sözlük

hırz ~ حرز

Lugat-ı Cudi - hırz ~ حرز maddesi. Sayfa: 417 - Sira: 4

Lugat-ı Cudi, İbrâhim Cûdî Efendi Sözlüğü; hırz maddesi. osmanlıcada hırz ne demek, hırz anlamı manası, hırz osmanlıca nasıl yazılır. Osmanlıca sözlükte hırz hakkında bilgi. Arapça hırz ne demek. Arapça osmanlıca sözlük. Farsçada hırz anlamı

Lugat-ı Cudi - حرز hırz ne demek. osmanlıca yazılışı anlamı manası..

hırz ~ حرز güncel sözlüklerde anlamı:

HIRZ ::: Melce'. Sığınılacak yer. * Tılsım. Cenab-ı Hakk'ın muhafaza etmesine dair yazılı duâ. * Fık: Bir malın âdet üzere muhafazasına mahsus yer. * Muhafaza etmek.

hırz ::: (a. i.) : 1) sığınak, (bkz. : melâz, melce). 2) nazar değmemesi için kullanılan muska; nazar boncuğu. 3) tılsım.

hırz-i cân ::: canı gibi saklama.

hırz bi-gayrihi ::: huk. esasen eşya saklamıya hazırlanmış olmayıp izinsiz girilebilen ve konulacak malların yanıbaşında muhafızı bulunan bir yer. [mescitler, yollar, meydanlar gibi].

hırz bi-nefsihi ::: huk. içinde eşya saklanmak üzere hazırlanıp içerisine izinsiz girilmesi memnu olan her hangi bir yer. [evler, dükkânlar, çadırlar gibi; çuvallar, sandıklar da bu hükümdedir].

hırz ::: koruma, saklama.

hırz ::: sığınak , nazar boncuğu , tılsım

hırz ::: ‬sığınak

hırz ::: nazar boncuğu

HIRZ :::

Melce'. Sığınılacak yer. * Tılsım. Cenab-ı Hakk'ın muhafaza etmesine dair yazılı duâ. * Fık: Bir malın âdet üzere muhafazasına mahsus yer. * Muhafaza etmek